piątek, 23 września 2011

Musimy się na nowo narodzić w Duchu Świętym.
"Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy." J 16,13

Zmiany pod wpływem Ducha Świętego w naszych sercach:
- łaska uświęcająca, która pomaga stawać się świętym;
- łaska rzeczywista, która pomaga w konkretnych sytuacjach naszego życia;
- łaska uzdrawiająca, która leczy na wiele sposobów.

Z rekolekcji Odnowy w Duchu Świętym w Rumi - wrzesień 2011r.

O MODLITWIE.

Modlitwa prośby - ja - proszę o coś.
Modlitwa przebłagania - ja - przepraszam.
Modlitwa dziękczynna - ja - dziękuję.
Modlitwa uwielbienia - Bóg jest uwielbiony we wszystkich Jego przymiotach, jest ona modlitwą pokornego serca, jest bezinteresowna, jest po prostu byciem z NIM.
W uwielbieniu oddajemy Bogu chwałę za to, że On Jest. Na pierwszym miejscu jest wtedy pokora, człowiek jest żebrakiem wobec Boga.
W uwielbieniu nie chodzi o modlitwę ust, ale serca, jest to spotkanie mojego serca z Bogiem.
Ważna jest intymność w modlitwie, stajemy z całym życiem wobec Niego, czymś najgłębszym w przeżywaniu jest właśnie ta intymna relacja z Bogiem, najważniejsze jest bycie razem z Osobą, którą kocham. Trzeba uczyć się bycia całym sobą w tym, co się robi. Uwielbienie jest odpowiedzią na to, że On Jest. To ja potrzebuję stanąć przed Bogiem, zanurzyć się w Jego miłości, bliskości, wielkości. Modlitwa jest potrzebna nam, jest to Jego dar, Jego łaska. Nasze hymny pochwalne przyczyniają się do naszego zbawienia. Uwielbienie przywołuje Jego obecność, wtedy jest On w nas, a my w Nim. Modlitwa uwielbienia jest bronią przeciwko pokusom, musimy do niej mieć serce dziecka. Najpiękniejsze uwielbienie Boga - modlitwa w językach - modlitwa dziecka gaworzącego.
Przeszkody to:pycha, żal, lęk, manipulacja Bogiem, nieprzebaczenie.
W miłości nie ma lęku, jest przebaczenie.
Kim naprawdę jest dla mnie Pan Bóg? Czy odrzucam moją relację z Bogiem? Czy jest coś czego nie mogę Mu oddać? Może grzech, o którym jeszcze myślę?
Podstawą jest oczyszczenie obrazu Boga w naszych sercach:
Może mój Bóg to Sędzia, Wielki Nauczyciel, a ja słaby uczeń?
Może obwiniamy Boga za to czego nie mamy, czego nam brakuje?
Kolejna przeszkoda to brak czasu w zagonionym świecie, wtedy prosimy Go o łaskę bycia z NIM.
Jeżeli ktoś jest dla mnie ważny, wtedy wszelkie przeszkody są usuwane.
Modlitwa bez intymnego bycia z Bogiem może być zafałszowana. Przeszkodą jest brak wiary, że ja też potrafię, bo Bóg się cieszy nawet z naszej nieporadności, bo modlitwa uwielbienia jest modlitwą naszego serca.
Kolejna przeszkoda - brak wiary w to, że ja jestem godna uwielbiać Boga. Właśnie dlatego, że jestem słaba mam stawać przed Nim i zanurzać się w Jego miłość, w Jego przebaczenie. Bóg jest godzien uwielbienia niezależnie od mojego stanu, On dał Swojego Syna za mnie, ponieważ to On jest miłością, to On jest mocny.
Owoce modlitwy uwielbienia - ponieważ czynimy to dla Niego Samego skuteczność naszej modlitwy próśb się zwiększa, wtedy jesteśmy bardziej otwarci na to, z czym On chce przychodzić.
Gdy wielbimy słyszymy Go, bo On zanurza nas w Siebie. Modlitwa uwielbienia przemienia nasze myślenie, wyzwala nas z egoizmu, z lęku. ON jest moją mocą - Bóg, który przebacza, uwalnia z poczucia winy.
Jak i kiedy uwielbiać Boga?
W każdym miejscu, w każdej czynności, w każdym napotkanym człowieku. Bóg jest w tym wszystkim. Trzeba widzieć Boga w dobrych uczynkach: uwielbiam Go w tym, że się mną posługuje.
Można uwielbiać liturgią godzin, Pismem Świętym, uwielbiamy Ojca przez Syna, przez Maryję - modlitwą zawierzenia i uwielbienia.
Można modlić się w językach, jest to ważna modlitwa, bo jest bezwarunkową chwałą Boga.
Można modlić się śpiewem - wtedy trzeba śpiewać sercem, nie mogą to być słowa ust, to ma być moja relacja z Bogiem, moja decyzja: Ja chcę uwielbiać Boga, tak jak mówi moje serce.

Modlitwa uwielbienia w trudnościach.

"A ci, którzy pragną Twojej pomocy, niech zawsze mówią:"Pan jest wielki!"Ps.40
Gdy wierzymy w miłość Bożą, że to co nas dotyka jest dobre, wtedy wielbimy Boga, a On działa.
"Ja chcę Cię Panie Boże uwielbiać pomimo tego, co mnie spotyka." Nie trzeba patrzeć na uczucia, trzeba mówić, że chcę mimo bólu. Należy pielęgnować pamięć o sytuacjach, w których poczuliśmy obecność Boga, przywoływać wspomnienia, kiedy Bóg zaczął w nas działać. Te wspomnienia są pomocne w trudnych momentach. Dziś nie widzimy błogosławieństwa chorób, które nas dotykają, cierpień naszych bliskich. My nie rozumiemy dlaczego? Trudne doświadczenia pozwalają nam "inaczej"widzieć. Gdy Go wtedy wielbimy dostajemy więcej, niż wtedy gdy prosimy. Gdy jest trudność w pracy, uwielbiamy Go przez tę pracę lub czynność. Najwięcej nawróceń jest w szpitalach. Gdy jest pełna ufność w miłość Boga, wtedy daje On większą siłę wewnętrzną do pokonywania trudnych sytuacji.
Jak wielbić Boga w chwili śmierci bliskiej osoby?
Wtedy najbardziej trzeba wielbić, aby pokonać śmierć jako tragedię, trzeba przyjąć, że ona jest dla zmarłego błogosławieństwem. Należy przeżywać posługiwanie jako uwielbienie Pana Boga. "Ja chcę" wielbić Cię w trudnych chwilach, w trudnych relacjach.
Św. Paweł:"Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie i za wszystko Panu Bogu dziękujcie."
Trzeba praktykować modlitwę uwielbienia w chwilach dobrych, w okresie pocieszenia, wtedy w okresie próby będziemy blisko Niego.

2 komentarze:

Halina pisze...

Pani Elu ...poruszyła mnie Pani duchowa historia...zbliżona do mojej. Nie mam pojęcia jak, ale bardzo pragnę nawiązac z Panią kontakt mailowy...pozdrawiam i ruszam dalej - nigdy nie pisałam komentarzy, nie jestem zarejestrowana itd. - może się uda. Pozdrawiam cieplutko Halina

Ela z Rumi pisze...

Witam Pani Halino, dopiero odczytałam Pani komentarz, podaje mojego maila ejmaciejak@gmail.com.
Pozdrawiam.